Si do të duket Covid 19 në të ardhmen?

Një studim i ri nga shkencëtarët amerikanë parashikon që SARS-KOV-2, virusi që shkakton sëmundjen Covid 19, do të bëhet gjithnjë e më pak ngjitës me kalimin e kohës, duke u shfaqur sezonalisht, së bashku me patogjenë të tjerë në familjen e koronavirusëve që shkaktojnë ftohjen e zakonshme. Sidoqoftë, pyetja është se kur do të ndodhë kjo. Kjo do të ndodhë vetëm kur SARS-KOV-2 të bëhet një virus endemik, domethënë kur nuk shkakton më infeksione masive ose sëmundje të rënda, thonë shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Penn dhe Emory. Studimi i tyre u botua në revistën Science, raportet N1. “Kur një virus arrin një gjendje të tillë endemike, kjo varet nga sa shpejt përhapet dhe sa shpejt vaksinohet,” i tha Jenny Lavigne, autori kryesor i studimit në Universitetin Emory, për New York Time. “Kështu që të gjithë duhet të ekspozohen ndaj vaksinës sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Lavin. Kërkimi i tyre bazohet në gjashtë koronavirusë njerëzorë, katër prej të cilëve përhapen rregullisht midis njerëzve dhe shkaktojnë vetëm simptoma të lehta. Dy të tjerët, Sindroma e Renditjes së Rëndë Akute (SARS) dhe Sindroma e Frymëmarrjes së Lindjes së Mesme (MERS), kohët e fundit janë shfaqur dhe kanë rezultuar me vdekshmëri të lartë, por kanë gjenetikë të ngjashme me koronavirusin që shkakton kovidiumin. Shkencëtarët ende po studiojnë se sa zgjasin antitrupat dhe qelizat e tjera imune pasi janë infektuar me koronavirus. Gjetjet e deritanishme sugjerojnë që imuniteti që bllokon infeksionin është relativisht jetëshkurtër, por që imuniteti që zbut simptomat është afatgjatë. Kjo do të thotë që një person mund të infektohet me koronavirus disa herë, por çdo herë pasuese nuk do të ishte aq serioze sa e para, e cila është e ngjashme me efektin e ftohjes së zakonshme në trup. Kur shumica e njerëzve marrin mbrojtje nga kovidiumi, qoftë përmes infeksionit natyror ose vaksinimit, vetëm fëmijët e vegjël do të ekspozohen ndaj koronavirusit dhe sëmundjet e tyre janë të lehta. portamk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *