4.6 miliardë euro në banka mbajnë qytetarët e vendit

Qytetarët mbajnë në banka 4.6 miliard euro dhe duke kursyer 205 milion euro shtesë për krizën Kush kursen para, kush nuk ka borxh – tregon statistikat e Bankës Kombëtare për vitin e kaluar transmeton telma. Edhe në kushtet e krizës më të madhe ekonomike për shkak të pandemisë me Kovid 19, qytetarët maqedonas arritën të kursejnë edhe 205 milion euro shtesë. Kështu, depozitat totale deri në dhjetor të vitit të kaluar arritën në 7 miliardë euro, nga të cilat 4 miliardë 637 milion euro u kursyen nga qytetarët në banka. Dhe vetëm një vit më parë, në vitin 2019, kishte 4 miliardë 432 milionë euro ose 205 milionë euro më pak në librat e kursimeve të qytetarëve. Për të njëjtën periudhë, kompanitë gjithashtu kursyen, ata kishin një plus prej 183 milion euro krahasuar me 2019. Trendi i rritjes së depozitave u regjistrua gjithashtu nga Banka Kombëtare. Vetëm në dhjetor, depozitat e familjeve u rritën me 2.3 përqind krahasuar me muajin paraardhës. “Në bazë vjetore, rritja e depozitave është 4.6% dhe është tërësisht për shkak të parave më të larta të depozitave dhe depozitave afatshkurtra në valutë të huaj, mes një rënieje të përbërësve të tjerë.” – BKMVP

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “4.6 miliardë euro në banka mbajnë qytetarët e vendit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *