Biden e kthen Amerikën në OBSH, shfuqizon vendimet e Trump për murin, për ndalimin e muslimanëve

Menjëherë pas marrjes së detyrës, Presidenti i SHBA Joseph Biden u tërhoq dhe rrëzoi dhjetra vendime nga paraardhësi i tij, Donald Trump. Shtëpia e Bardhë thotë se Biden ka përmbysur një vendim për t’u tërhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe urdhëroi një kthim në institucionin e rëndësishëm ndërkombëtar. “OBSH luan një rol kryesor në luftimin e pandemisë Covid 19. Amerika do të vazhdojë të jetë pjesë e saj dhe një udhëheqëse globale në adresimin e këtyre kërcënimeve globale të shëndetit,” tha deklarata. Biden gjithashtu nënshkroi një dekret që u kërkon të gjithë punonjësve të institucioneve federale të mbajnë një maskë mbrojtëse mjekësore. Presidenti i ri i SHBA do të rrëzojë vendimet e Trump në lidhje me ndalimin e veçantë të myslimanëve nga vendet me shumicë myslimane që hyjnë në Amerikë. Ai gjithashtu urdhëroi që të ndalet ndërtimi i një muri në kufirin me Meksikën. Shtetet e Bashkuara po kthehen gjithashtu në Marrëveshjen e Parisit për Ndryshimin e Klimës. aktuelno/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

31 thoughts on “Biden e kthen Amerikën në OBSH, shfuqizon vendimet e Trump për murin, për ndalimin e muslimanëve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *