Hapen shkollat dhe disa aktivitete shërbimi në Slloveni

Falë përmirësimit të situatës epidemiologjike në shumicën e Sllovenisë, vendpushimet e skive së shpejti do të “hapen” në kushte të caktuara. Javën tjetër, klasat do të fillojnë përsëri në klasat e ulëta të shkollave fillore dhe tregjet, parukierët, shërbimet e mekanikës do të hapen, njoftoi mbrëmë qeveria Sllovene. Në nëntë nga 12 rajone, ato me një pamje më të mirë epidemiologjike, vendpushimet e skive do të rihapen të Shtunën dhe ata me një test negativ të koronavirusit do të jenë në gjendje të skijojnë, konfirmoi Kryeministri Janez Jansa. Nga e marta e ardhshme në të njëjtat rajone do të hapen kopshte dhe klasa për nxënësit në tre klasat e para të shkollës fillore, por me të gjitha masat anti-epidemike dhe një test negativ të koronavirusit për edukatorët dhe mësuesit të cilët do të testohen një ditë më parë. Tregjet, kioskat, shërbimet e pastrimit, parukierët dhe shërbime të ngjashme, pastruesit e oxhaqeve lejohen të veprojnë përsëri dhe hapen dyqanet me pajisje për fëmijë. osperver/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

47 thoughts on “Hapen shkollat dhe disa aktivitete shërbimi në Slloveni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *