Pasaportat Covid, një realitet i ri!?

Spanja, e cila ka njoftuar më parë se nuk do të lejojë qytetarët e saj të udhëtojnë jashtë vendit pa vaksinim, po kërkon një certifikatë që ata thonë se do të lehtësonte udhëtimin. Spanja dhe Portugalia u janë bashkuar kërkesave greke për lëshimin e pasaportave Covid në pritje të samitit të sotëm në internet të Bashkimit Evropian, i cili pritet të diskutojë, ndër të tjera, mundësinë e prezantimit të një dokumenti të tillë kur udhëtoni brenda Bashkimit. Spanja, e cila ka njoftuar më parë se nuk do të lejojë qytetarët e saj të udhëtojnë jashtë vendit pa vaksinim, po kërkon një certifikatë që ata thonë se do ta bënte më të lehtë udhëtimin. Përpara samitit, Komisioni Evropian tha se pret që të gjitha vendimet të merren pa kufizuar lirinë e lëvizjes. – Presidenti do të diskutojë përgjigjen ndaj zhvillimeve të fundit me udhëheqësit e BE sot në një video konferencë të Këshillit Evropian. Parimet kryesore mbeten të qarta, na duhet një koordinim më i mirë i masave dhe çdo kufizim i lirisë së lëvizjes duhet të jetë proporcional, jodiskriminues dhe i shpjeguar qartë për qytetarët. Siç shpjegoi dje Presidenti von der Layen në Parlamentin Evropian, mbyllja e kufijve nuk ka kuptim, thotë Christian Wiegand – Zëdhënësi i KE. Duke njoftuar lëshimin e certifikatës së vaksinimit të koronavirusit, Kryeministri Grek Mitsotakis theksoi se ky është një konfirmim që do t’u jepej qytetarëve që do të vaksinohen, por që sipas tij nuk do të thotë kufizim, por lehtësim shtesë për lëvizjen dhe udhëtimet. Sidoqoftë, Bashkimi është larg një konsensusi … Autoritetet Franceze besojnë se është shumë herët të flitet për një dokument të tillë, i cili, sipas mendimit të tyre, do të ishte i mundur pasi vaksina të jetë në dispozicion të publikut të gjerë. Nga ana e saj, Rumania beson se propozimi do të krijojë përçarje midis shtetasve të vendeve anëtare. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Pasaportat Covid, një realitet i ri!?

  • 10/10/2021 at 18:50
    Permalink

    226557 279757Ive exactly the same dilemma sometimes, but I normally just force myself via it and revise later. Excellent luck! 198398

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *