Qeveria: Paga mesatare neto po rritet

Paga mesatare neto po rritet, ne po krijojmë kushte, thonë Qeveria. Paga mesatare mujore e paguar neto për punonjës në nëntor të vitit të kaluar ishte 27,588 denarë dhe është më e lartë për 7 përqind krahasuar me të njëjtin muaj në 2019. Rritja është 1,801 denarë. Sipas të dhënave të Zyrës së Statistikave të Shtetit, në Nëntor 2020, krahasuar me të njëjtin muaj në 2019, u regjistrua një rritje në pagën neto për punonjës në sektorët: bujqësi, pylltari dhe peshkim (8.5 përqind), në industrinë e përpunimit (7.3 përqindje), furnizimi me energji elektrike, gazi, avulli, kondicionimi i ajrit (4.9 përqind), informacioni dhe komunikimi (9.4 përqind), aktivitetet financiare dhe të sigurimit (2 përqind), si dhe në aktivitete të tjera të shumta. “Për më tepër, kjo rritje është kryesisht për shkak të rritjes së pagës mesatare mujore të paguar neto për punonjës në sektorët: arte, argëtim dhe rekreacion (11.2 përqind), shëndetësi dhe aktivitete të kujdesit shoqëror (11.2 përqind) dhe arsimi (9.5 përqind). Pagat më të larta neto janë regjistruar në sektorët e informacionit dhe komunikimit, si dhe aktivitetet financiare dhe të sigurimeve. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *