VMRO-DPMNE: Ulën pensionin 2800 denarë, tani gënjejnë se i kanë rritur për 130 denarë

Pasi u zbritën pensionistëve 2800 denarë me uljen e pensioneve, tani ata gënjejnë se i kanë rritur për 130 denarë theksojnë nga DPMNE.

Gënjeshtrat e LSDM-së patjetër që nuk kanë fund. Ministri i Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska, përsëri me gënjeshtra dhe manipulime famëkeqe ndaj kategorisë më të vjetër të qytetarëve. Ajo në të vërtetë njoftoi një rritje të pensionit minimal me 134 denarë në muaj, ndërsa për mesataren 185 denarë në muaj, e cila nuk është e vërtetë dhe përkundrazi fyen inteligjencën e qytetarëve.

Kjo është provë se LSDM, në vend të stafit të ndershëm dhe të fortë, përdor ato pak që mbeten dhe i shpërndan ata për të bërë diçka që ata vetë nuk e kuptojnë. Rritja e pensioneve që ata po njoftojnë nuk është një realitet, sepse në këtë moment shuma e pensioneve është në rënie të vazhdueshme, jo në rritje.

Rregullimi ligjor i pensioneve është një detyrim që bëhet dy herë në vit dhe është pasqyrim i rritjes së kostove mujore të jetesës nga viti i kaluar dhe nuk ndikon në përmirësimin e standardit të jetesës së pensionistëve në vitin e ardhshëm, por është vetëm një përpjekje e pjesshme për të zbutur rënien e jetesës së tyre standarde

Ministri Shahpaska duhet ta dijë se ato vlera të përshkruara në lidhje me pagën mesatare nuk përfshihen më në llogaritjet e pensioneve, kështu që rritja e pensioneve nuk mund të arrijë rritjen që LSDM beson se mund të ndodhë. Si përkujtim, Shahpaska duhet ta dijë se nëse shtylla e dytë që pasoi rritjen e pagës mesatare në Maqedoni do të mbetej, tani pensionistët me këto katër nivele pensionesh do të kishin të paktën 2,800 denarë pensione më të larta. Por në vend të kësaj, LSDM-ja u mburr me një rritje prej 134, ose një mesatare prej 185 denarë për pension.

Theshtë e qartë për qytetarët se ata nuk mund të presin një përmirësim të standardit të jetesës nga LSDM-ja në asnjë aspekt, sepse faktet tregojnë se sa herë që LSDM-ja është në pushtet, ajo godet në xhepat e qytetarëve dhe qytetarët përballen me varfërinë.

Për gënjeshtra dhe manipulime të tilla famëkeqe, VMRO-DPMNE shpreh revoltë dhe mosbesim se çfarë metoda përdor LSDM-ja, vetëm për të blerë një ditë më shumë. Politikat e tilla do të marrin fund së shpejti, sepse qytetarët e Republikës së Maqedonisë duan një vend të prosperuar dhe të qëndrueshëm, dhe jo një vend të gënjeshtrave, manipulimeve dhe krimit.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *