Angellovski: Kontrollet e intensifikuara kanë ulur numrin e aksidenteve

Ministria për Punë të Brendshme (MPB) gjatë muajit dhjetor të vitit të kaluar ka regjistruar për 23 për qind më pak aksidente, kështu njoftoi sot zëdhënësi i MPB-së, Toni Angellovski. Ndryshe nga MPB-ja njoftojnë se gjatë ditës së djeshme në një aksion të shtuar të trafikut në rajonin e Kavadarit ka shqiptuar 83 gjoba dhe atë 47 për tejkalim të shpejtësisë, 9 gjoba për ngasje pa patentë shoferi, 9 për makinë të paregjistruara ose teknikisht të parregullta.

“Kontrollet e intensifikuara do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim dhe është e qartë se kemi një zvogëlim të numrit të aksidenteve të trafikut në periudhën kur zbatohen këto kontrolle. Në Nëntor 2020 krahasuar me Nëntor 2019 kemi një rënie prej 21 për qind, dhe kur krahasojmë muajn dhjetor të vitit 2020 me dhjetorin e vitit 2019 kemi një rënie prej 23 për qind të numrit të aksidenteve të trafikut. Si rezultat i aktiviteteve të ndërmarra, 2020 ka numrin më të ulët të viktimave të trafikut në historinë e vendit,” tha Angelovski, duke njoftuar sekontrollet e intensifikuara të trafikut do të vazhdojnë në ditët në vijim.

“Ne apelojmë tek qytetarët që të respektojnë rregullat dhe rregullat e trafikut në mënyrë që të rritet siguria në komunikacion”, tha Angelovski.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *