Mutacioni i ri i koronavirusit, përgjigjet ministri i shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, konfirmoi sot se mutacioni i ri i koronavirusit, i cili kohët e fundit u shfaq në Britaninë e Madhe, nuk është i pranishëm në vend. Siç zbuloi shefi i kujdesit shëndetësor maqedonas, rezultatet e analizave të bëra në laboratorin e Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve treguan se mutacioni i ri i koronavirusit nuk është i pranishëm në Maqedoni. “Edhe pse i njëjti virus është i pranishëm, ai nuk është një sinjal për të zvogëluar masat. Megjithëse numri i personave të infektuar rishtazi po bie, ne ende duhet të jemi të kujdesshëm, sepse tani shkollat ​​janë përsëri në punë. Të gjitha masat e mbrojtjes mbeten. “Javën e ardhshme do të analizojmë situatën dhe bazuar në atë do të sjellim masa dhe rekomandime të tjera,” tha Filipce. Ne jemi gati të marrim vaksinat nga Serbia Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, para bisedës së sotme për vaksinat me Serbinë, thotë se nuk ka pengesa që vaksinat e vaksinave të arrijnë në Maqedoni. “Unë mendoj se ne mund ta kryejmë procesin e imunizimit këtu shumë mirë dhe unë ju falënderoj për ftesën, por ne do të qëndrojmë këtu për të vaksinuar të gjithë qytetarët tanë,” tha Filipce. tocka/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

19 thoughts on “Mutacioni i ri i koronavirusit, përgjigjet ministri i shëndetësisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *