Qeveria publikoi listën e pagave të ministrave, më i paguari është Kryeministri Zaev, pagat mujore të ministrave nga 1,100 në 1,300 euro

Qeveria ka njoftuar pagat e kryeministrit, zëvendëskryeministrave dhe ministrave. Rrogën më të lartë e merr kryeministri Zaev, paga themelore e të cilit është 78,840 denarë, dhe me një përvojë të llogaritur prej 22 vjetësh, paga e tij është 87,813 denarë. “Si pjesë e përpjekjeve të Qeverisë për një transparencë më të madhe dixhitale, në këtë faqe ju mund të kontrolloni pagat e Kryeministrit, Zëvendës Kryeministrave dhe ministrave të qeverisë. Paga e ministrave është informacion publik. Në atë drejtim, shuma e pagës neto të paguar për muajin dhjetor 2020 është në vazhdim ”, thuhet në njoftimin në faqen e internetit të Qeverisë. Pas Kryeministrit, Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, i cili merr 85,113 denarë të ardhura personale (me përvojë 18 vjeçare). Në vendin e tretë është Jagoda Shahpaska, Ministër i Punës dhe Politikës Sociale, me 74,273 denarë. Pastaj ndiqni: -Radmila Sekerinska – 72.989 denarë -Irena Stefoska – 72,670 denarë -Nikola Dimitrov dhe Fatmir Bitiqi -71 385 denarë -Artan Grubi dhe Bujar Osmani -70,102 denarë -Ljupço Nikollovski dhe Venko Filipçi – 68,179 denarë -Fatmir Besimi – 69.783 denarë. Llogaritur në euro, pagat mujore të ministrave variojnë midis 1,100 dhe 1,300 euro.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *