Rregullat e reja Covid-19, BE: Pasagjerët pas kthimit do të duhet të shkojnë në karantinë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka njoftuar futjen e një shenje të re në hartën epidemiologjike të Evropës – zona të kuqe të errët nga të cilat udhëtarët do të duhet të testohen para se të largohen dhe të karantinohen pas mbërritjes në destinacionin e tyre.

“E kuqja e errët do të tregonte zonat ku qarkullimi i virusit është jashtëzakonisht i lartë,” tha von der Leyen pas një samiti të udhëheqësve të Bashkimit Evropian në Bruksel për të diskutuar masat për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Ajo përmendi si shembull rastin që në një shtet anëtar të Bashkimit Evropian kufijtë në zonën kufitare janë të mbyllur, dhe në atë fqinj me të njëjtën situatë epidemiologjike.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha se udhëheqësit e vendeve anëtare bien dakord se është e nevojshme të merret parasysh mundësia e futjes së kufizimeve të udhëtimit që nuk janë të nevojshme.

“Ne jemi të bindur se kur bëhet fjalë për udhëtime që nuk janë të nevojshme, duhet të merren parasysh kufizimet,” tha Michel, duke shtuar se kufijtë duhet të mbeten të hapur për funksionimin normal të tregut të vetëm. tockamk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *