Shqipëria do të jep Covid- pasaporta për qytetarët që marrin vaksinën

Qytetarët shqiptarë të vaksinuar kundër Covid-19 do të marrin një dokument udhëtimi të lëshuar përmes faqes së internetit të qeverisë e-Albania. Ky dokument do të jetë një lloj pasaporte pasaporte dhe do t’u shërbejë qytetarëve për udhëtime më të lehta jashtë vendit. “Ne kemi planifikuar dhe jemi gati të marrim formatin e vaksinimit përmes e-Albania. Kështu, kushdo që ka marrë dozën e parë të vaksinës do të marrë të ashtuquajturën “pasaporta për udhëtime jashtë vendit përmes një kodi të skanuar përmes e-Albania”, informoi Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, raporton MIA. Në Shqipëri, dorëzimi i vaksinave nga kompania Pfizer është vonë, dhe siç tha Manastirliu, ata ranë dakord për 10 mijë doza të kësaj vaksine dhe ato duhet të kishin mbërritur në mes të janarit. Përndryshe, në 24 orët e fundit të 3,314 testeve të kryera në Shqipëri, u arrit një rezultat pozitiv në 739, që është rreth 23 përqind e atyre të testuar. Lista e të rikuperuarve përfshiu 469, shtatë persona vdiqën, të gjithë në spital, ndërsa 274 pacientë u shtruan në katër spitale kovide.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Shqipëria do të jep Covid- pasaporta për qytetarët që marrin vaksinën

  • 10/11/2021 at 14:44
    Permalink

    171171 954402This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the analysis you made to create this particular publish incredible. 357557

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *