Zaev para 6 viteve: Njerëz të pafajshëm janë në burg për Liqenin e Smilkovës

Gjashtë vjet më parë, Deutsche Welle transmetoi një deklaratë të opozitarit të atëhershme Zoran Zaev. Aty thuhej: “Njerëz të pafajshëm janë në burg për Liqenin e Smilkovës.” Zaev fillimisht e bëri deklaratën në mënyrë origjinale, për gazetën gjermane “Die Zeit”. Por, pasi lajmi fitoi një dimension rajonal, Zaev u tërhoq. Ai nuk tha saktësisht ashtu, por kishte një dyshim serioz nëse të dënuarit ishin fajtorë.

Me siguri ndoshta është gabim në interpretimin e vetë gazetarit, por natyrisht se për këtë rast janë të lidhura dyshime të mëdha dhe unë këtë e shpjegoj në intervistë dhe gjithsesi me zbulimin e të vërtetës për Liqenin e Smilkovës ose projektin e qeverisë ” Monstra ” siç e quajtën me padinë penale do të zbulojë të vërteta të dhimbshme dhe sigurisht që dyshimet janë të mëdha. Synimi ynë nuk është të bëjmë kualifikime, por posa të zbulojmë të vërtetën, qytetarët do të dinë se çfarë paraqet ajo”, deklaronte kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev me 27 maj  të viti 2015.

Por Zoran Zaev nuk publikoi  “bomba” për “Monstrën”. Rasti u kthye në rigjykim pasi Gjykata supreme i anuloi të gjitha dënimet e të akuzuarve për shkak të lëshimeve në zhvillimin e procedurave. Rastin në vitin 2018 e mori PSP-ja me një pako të bisedave të përgjuara ku flitej edhe për vrasjet në Smilkovc. Në rigjykim si dëshmitar u ftua edhe vet Zaev.

“Nëse ka prova për faj, duhet të konfirmohet. Nëse ka prova që tregojnë pafajësinë, pafajësia duhet të vërtetohet”, thoshte kryeministri Zoran Zaev me 3 shkurt të vitit 2020.

Edhe pse bisedat e përgjuara pritej t’i jepnin një drejtim të ri ”Monstrës”, prokuroria dje në fjalët përmbyllëse tha se bisedat e përgjuara nuk kanë zbuluar detaje të reja në lidhje lidhje me rastin. Alsat/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *