Samaras: Marrëveshja e Prespës nuk e zgjidhi problemin, Greqia dha emrin, identitetin dhe gjuhën e saj

As problemi nuk u zgjidh, as Greqia nuk pa ndonjë gjë të mirë. Kështu vlerëson Samaras
– Së pari, ne nuk “zgjidhëm” asnjë problem, thjesht problemi që kishim u shndërrua në një tjetër – më i rrezikshëm! Që përfshin Bullgarinë dhe Shqipërinë dhe Kosovën. Dhe të tjerët, me shumë lloje “dëshirash”. Së dyti, hyrja e Turqisë në rajon nuk u ndërpre nga Marrëveshja e Prespës. Përkundrazi, është forcuar. “Më në fund, vendet që na bënë presion për t’u lëshuar përpara Shkupit, kur erdhi koha për t’u marrë me provokimet e Turqisë, nuk e mbështetën Greqinë!” Tha Samaras në një intervistë, raporton MIA. Ai shtoi se përkundrazi, “disa vazhduan të pajisnin Turqinë” dhe vendet që tani mbështesin hapur Greqinë, “të tilla si Franca, nuk e mbështetën fuqimisht integrimin e Shkupit në Evropë”. – Sipas kësaj, as problemi nuk u zgjidh, as Greqia nuk pa ndonjë gjë të mirë. Vetëm dëm i padurueshëm kombëtar, duke i dhënë emër, gjuhë identiteti! “Çfarë pret të bëj?” Ish-kryeministri grek komentoi qëndrimin e tij kur memorandumet hidhen në votim në parlament. / MIA.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Samaras: Marrëveshja e Prespës nuk e zgjidhi problemin, Greqia dha emrin, identitetin dhe gjuhën e saj

  • 08/01/2021 at 13:00
    Permalink

    Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *