Grubi: Nga nesër një e treta e administratorëve të MKO në punë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i sistemit politik, Artan Grubi, tha se një e treta e administratorëve të marrëveshjes korniz, ose një total prej 349 prej tyre, kishin nënshkruar vendimet dhe mund të fillonin të punonin nesër. Në një paraqitje të ftuar në “Top Tema”, Grubi përmendi se shumica e këtyre njerëzve, 143, janë caktuar në Ministrinë e Brendshme, dhe pjesa tjetër në Administratën Doganore, DHP, Agjencinë e Punësimit … siç vuri në dukje Grubi, sipas strukturës etnike , janë kryesisht shqiptarë, por ka edhe romë, maqedonas, serbë dhe turq, ndërsa vllehët jo. Grubi theksoi se deri në fund të javës zgjidhjet për të gjithë punonjësit e stafit do të përfundojnë, dhe më së voni për dy javë të gjithë do të fillojnë të punojnë. Jam shumë i kënaqur me ditën e sotme absolutisht të suksesshme. Një e treta në një ditë – tha Grubi. Ai pretendon se punësimet kornizë nuk janë të reja dhe se ato nuk do të rrisin numrin e administratave publike, dhe as nuk do të kenë ndonjë implikim financiar. MISA ka planet vjetore të punësimit, dorëzoi një letër në Ministrinë e Sistemit Politik me të gjitha vendet e lira në përputhje me sistematizimin, ne bëmë një ndeshje me listën tonë dhe sipas kësaj koincidence, lista u miratua dhe u miratua nga Qeveria. “Unë absolutisht pohoj se këto nuk janë punë të reja, nuk ka implikime financiare,” tha Grubi.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *