Mexhiti nuk ka dilema: Shqiptarët do të jenë mbi 25 përqind në regjistrim

Nënkryetari i BDI-së dhe koordinatori i grupit parlamentar, Izet Mezhiti thotë se nuk ka dilema rreth numrit të shqiptarëve, ato do të jenë mbi 25 përqind në regjistrim. “Sipas numrit të studentëve, sipas nivelit të lindjeve dhe shumë faktorëve, shqiptarët do të jenë mbi 25 për qind. Të gjithë treguesit thonë se shqiptarët janë më shumë sesa ishin në regjistrimin e fundit. Nuk ka nevojë për dilema të tilla. “Regjistrimi është një operacion statistikor, kështu që numri në vendin tonë duhet të përcaktohet dhe kjo është e mirë për strategjitë dhe zhvillimin e ardhshëm, për të pasur një numër të saktë ose për parametrat ekonomikë ose për një natyrë tjetër”, tha Medziti për Plusinfo. Më parë, Arbr Ademi i BDI-së tha se ai nuk do ta njihte regjistrimin nëse shqiptarët do të ishin nën 20 përqind. Regjistrimi do të bëhet në Prill. Presidenti Stevo Pendarovski, pas konsultimeve me ekspertë ligjorë, nënshkroi sot Dekretin për shpalljen e Ligjit për Regjistrimin e Popullsisë, Familjeve dhe Banesave në Republikën e Maqedonisë Veriore, 2021. Presidenti Pendarovski pret që procesi i regjistrimit të mos politizohet dhe të dhënat e marra të jenë të dobishme për zhvillimin e përgjithshëm, i cili do të mundësojë formulimin e strategjive afatgjata në zonat vitale në vend. Opozita ka shumë kundërshtime ndaj ligjit. Kryeministri Zoran Zaev tha se ata qytetarë që nuk pranojnë të numërohen do të ndëshkohen, dhe kjo do të nënkuptojë maqedonas, shqiptarë më pak të numëruar …

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Mexhiti nuk ka dilema: Shqiptarët do të jenë mbi 25 përqind në regjistrim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *