Do të rritet numri i qytetarëve që do të marrin mjete për pagesë të rrymës

Komisioni Rregullator i Energjisë i paraqiti një propozim Ministrisë së Ekonomisë dhe institucioneve të tjera kompetente për të rritur mbulimin e kategorive të cenueshme të qytetarëve që përballen me varfërinë energjetike. – Tani, këta janë thjesht njerëz që marrin ndihmë sociale. Ata gjithashtu marrin ndihmë nga shteti për faturat e energjisë elektrike. Ne e konsiderojmë shumë të rëndësishme rritjen e mbulimit të tyre dhe krijimin e një baze të dhënash me qytetarë të prekshëm të cilët nuk janë në gjendje të paguajnë faturat e tyre. Ne kemi dhënë disa propozime, por një grup punues do ta diskutojë atë dhe duhet gjetur një zgjidhje përfundimtare – tha Kryetari i Komisionit Rregullator të Energjisë Marko Bislimoski, në debatin “Vizioni për Tranzicionin e Energjisë 2040”.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *