Është e mundur këtë vit të ndalohet importi i automjeteve nën Eurostandard 5

Për të zvogëluar ndotjen dhe rinovuar flotën e automjeteve në vend, këtë vit standardi për importin e automjeteve me siguri do të rritet, njoftoi Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në konferencën “Vizioni për Tranzicionin e Energjisë 2040” “Sipas komunikimeve që kemi me Ministrinë e Mjedisit, këtë vit, me siguri, standardi duhet të rritet. “Për momentin, nuk është e mundur të importosh automjete me një standard mjedisor më të ulët se Eurostandard 4,” tha Bekteshi. Lidhur me masat e tjera të planifikuara në lidhje me komponentin mjedisor të sektorit të transportit, Bekteshi përmendi subvencionet për familjet për të instaluar një pajisje gazi, ose një pajisje metani, si lëndë djegëse miqësore me mjedisin, një masë që do të zbatohet këtë vit. Ai tha se fondet po kërkoheshin për dy masa të tjera që ministria e ekonomisë dëshiron të zbatojë. Duhet të sigurohet ndihmë e drejtpërdrejtë financiare për ata që do të zëvendësonin automjetet që kanë, të cilat janë nën Eurostandard 4, me automjete me Eurostandard 5 ose 6. Një masë e dytë, për të cilën akoma nuk janë siguruar fonde, është subvencionimi i blerjes së automjeteve hibride. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Është e mundur këtë vit të ndalohet importi i automjeteve nën Eurostandard 5

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *