Maqedonia e Veriut do furnizohet me vaksina kineze

Autoritetet shëndetësore në vend mund të prokurojnë gjithashtu vaksina kineze. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe në një intervistë për emisionin “360 gradë” në Alsat TV tha se me ndihmën e Ambasadës Kineze në vend tashmë janë vendosur kontakte me prodhuesit vendas të vaksinave. Deri në fund të javës, sipas Filipce, do të dihen detajet rreth qendrës dhe shpërndarjes së vaksinave. Vaksinat kineze “hyjnë në lojë” pasi Pfizer, kompania që së pari mori dritën jeshile për përdorim nga Agjencia Evropiane e Barnave, nuk arriti të shpërndajë vaksinat dhe shumë vende mbetën pa to. Vaksinat kineze nuk janë miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave – megjithëse Ministri Filipce më parë kishte thënë se ata do të prisnin për të parë nëse agjencia do t’i aprovonte ato përpara se të blinte vaksinat, ai tha se dokumentet që të gjithë prodhuesit e vaksinave kanë nga vendet e tyre ishin të përshtatshme Lidhur me vaksinat kineze, Filipce thotë se nuk ka dyshim në cilësinë e tyre. “Dokumentet, certifikatat që të gjithë prodhuesit e vaksinave kanë nga vendet e tyre janë plotësisht të përshtatshme. Në atë kuptim, mënyra në të cilën vlerësohen të gjitha rezultatet e studimeve klinike, procesi i bërjes së vaksinave, posaçërisht ato për të cilat po flasim, është e njohur për ekspertët tanë. Kjo është saktësisht ajo që ata analizuan për pothuajse të gjitha vaksinat që tani janë në treg, në mënyrë që të mos ketë asnjë pengesë administrative dhe, natyrisht, që të mos ketë asnjë dyshim në cilësinë e tyre “- mendon Filipce.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *