Qeveria përsëri do të shlyej borxhet Kryetarëve të Komunave dhe drejtorëve

Ligji i ri që parashikon shlyerjen e kamatës për borxhet e bëra nga ndërmarrjet publike komunale deri në vitin 2017 sot kaloi filtrin e parë në Parlament njofton 24vesti. Opozita reagoi ndaj një zgjidhjeje të tillë ligjore, veçanërisht pasi ajo u paraqit para deputetëve në një procedurë të shkurtuar. Në listën e jo-paguesve të publikuar nga Ministria e Financave në Dhjetor 2020, më të shumtat janë ndërmarrjet publike të krijuara nga bashkitë. Ujësjellësi i Shkupit i detyrohet 5.2 milion euro. Pastërtia dhe gjelbërimi nga Kumanova ka një borxh të papaguar prej 4.2 milion euro, dhe e njëjta i detyrohet një ndërmarrje të Tetovës. Nuk ka detaje se kujt i detyrohen kompanitë publike. As në projektligjin nga Ministria e Drejtësisë nuk thuhet se sa para do të shlyhen si borxh. “Pritet që problemet e ndërmarrjeve publike të krijuara nga bashkitë të kapërcehen, veçanërisht borxhet e marra nga bashkitë si themeluesit e tyre, të cilat do të sjellin veprimet e tyre normale financiare në kushte veçanërisht të vështira,” lexon projektligji. Vetëm dy vjet më parë, shteti u fali bashkive 51 përqind të borxheve totale ose u dha atyre 50 milion euro nga buxheti për të paguar borxhet e tyre. Por qeveritë lokale vazhdojnë të grumbullojnë borxhe. Në Shtator 2020, deri në 70 nga gjithsej 80 komuna në vend raportuan detyrime të prapambetura dhe të papaguara për arsye të ndryshme, dhe borxhi i tyre i përgjithshëm rimburson 63 milion euro.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Qeveria përsëri do të shlyej borxhet Kryetarëve të Komunave dhe drejtorëve

 • 09/30/2021 at 08:45
  Permalink

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

  Reply
 • 09/11/2021 at 18:38
  Permalink

  Normally I don’t read article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite great article.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *