Vaksinimi në Maqedoni në tre faza

Vaksina në Republikën e Maqedonisë do të realizohet në 3 faza, me çrrastë janë përfshirë kategori të ndryshme të qytetarëve. Fazat e vaksinimit do të varrën nga arritja e vaksinave në vendin tonë dhe grupeve me prioritet në vendin tonë. Tre grupe kryesore janë me prioritet që të mund të sigurohet funksionimi i sistemit shëndetësor, të mbrohen personat me rrezik më të lartë nga sëmundja, komplikimet dhe vdekja dhe të realizohen shërbimet themelore të infrastrukturës kritike”, tha Muhamet Hoxha, zëdhënës i Qeevrisë.

Ndërkohë i pyetur se pse deri tani nuk kanë arritur vaksinat në vendin tonë, Hoxha tha se Ministria e Shëndetësisë do të njoftoj detajisht opinionin lidhur me këtë.

“Ministria e Shëndetësisë ka ndërmarr të gjitha masat për të siguruar vaksina për vaksinimin e popullatës”, tha Hoxha.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

36 thoughts on “Vaksinimi në Maqedoni në tre faza

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *