Dhoma publike”, reagon presidenti Pendarovski

E drejta e privatësisë është e garantuar me aktin më të lartë juridik – Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ditëve të fundit jemi të neveritur që jemi dëshmitarë të përsëritjes së rastit “Dhoma Publike”, rast në të cilin shkelet privatësia e mijëra grave dhe vajzave, rast ku ka poshtërimi, seksizëm dhe dhunë që ka pasoja të përhershme në jetën e viktimave, deklaroi presidenti Pendarovski për Agjencinë Shtetërore të Lajmeve në lidhje  riaktivizimin e grupi “Dhoma publike” në rrjetin social “Telegram”, ku shpërndahen fotografi eksplicite të femrave, transmeton Alsat.

Kreu i shtetit thekson se dhuna ndaj grave dhe vajzave, në çfarëdo formë – psikike, fizike, seksuale, dënohet me ligj.

“Unë kërkoj nga institucionet kompetente që të hetojnë si duhet rastin, dhe shkelësit e veprave penale të ndiqen dhe të ndëshkohen në përputhje me ligjin. Duhet të ketë përgjegjësi sa më shpejt të jetë e mundur.

Mosveprimi i tanishëm krijon një mundësi për të formuar kulturë të mosndëshkimit të veprave penale që shkatërrojnë jetën e mijëra viktimave. Si shoqëri, secili prej nesh duhet të tregojë solidaritet dhe mbështetje ndaj viktimave, për të mos lejuar viktimizim të dyfishtë. Le të veprojmë menjëherë!”,  deklaroi Pendarovki.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Dhoma publike”, reagon presidenti Pendarovski

 • 09/30/2021 at 13:34
  Permalink

  844653 501101Thank you for your extremely very good details and respond to you. 678388

  Reply
 • 08/31/2021 at 23:30
  Permalink

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like
  to know where u got this from. thank you

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *