Mutacioni i ri i Covid-19 shumë shpejt dominant edhe në Maqedoni, ja kush thotë

Soji britanik i koronavirusit do të bëhet dominuese në Maqedoni pas disa muajsh, pasi po bëhet në shumë vende të Evropës, tha sot Dr. Goran Kungulovski, bioinxhinier nga Laboratori i Gjenetikës dhe Mjekësisë së Personalizuar në Klinikën “Zhan Mitrev”, ku për herën e parë u përcaktua ekzistenca e koronavirusit të mutuar në Maqedoni. Ne e dimë që mutacionet janë grumbulluar në vetë virusin. Theshtë detyra e viruseve që të mutojnë vazhdimisht. Speciet e reja të zbuluara do të bëhen dominuese në Maqedoni dhe vende të tjera. Mijëra mutacione të koronavirusit janë zbuluar deri më tani. Ka indikacione se vdekshmëria është rritur gjithashtu me 30 përqind. Ne duhet të jemi në një fazë të vazhdueshme të kujdesit, tha Kungulovski. Ai shpjegoi se sipas shkencëtarëve britanikë, lloji i ri po përhapet 70 për qind më shpejt se ai i vjetër, dhe nëse 10 do të infektoheshin, 17 njerëz do të infektoheshin. Megjithëse disa të dhëna thonë se lloji britanik rrit vdekshmërinë me 30%, Kungulovski thotë se që kjo të bëhet fakt duhen studime më të hollësishme dhe se nuk duhet të ketë panik. I pyetur se si pacienti i parë në vend u infektua me llojin britanik të virusit, Dr. Kungulovski tha se epidemiologët do të përcaktonin nëse virusi kishte qarkulluar për një javë, dy ose tre më parë, dhe nëse pacienti kishte pasur kontakt me dikë duke udhëtuar jashtë vendit. pres24/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

18 thoughts on “Mutacioni i ri i Covid-19 shumë shpejt dominant edhe në Maqedoni, ja kush thotë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *