Nefrologji, mjekët supozohet të jenë infektuar me mutacionin e ri Covid-19

Klasteri në Nefrologji po zgjerohet. Covid 19 sot me teste të shpejta u konfirmua nga një infermiere tjetër dhe personi përgjegjës për mirëmbajtjen e pajisjeve, por sepse ishin asimptomatike, ata gjithashtu bënë PCR. Numri i njerëzve të infektuar ka arritur në 24 dhe tani i takon MANU-së të konfirmojë nëse arsyeja e përhapjes masive të virusit në klinikë është mutacioni britanik. Por në mënyrë që të arrijnë rezultatin, ata së pari do të marrin shtupa shtesë nga të infektuarit dhe do t’ju duhet të paktën një javë për të marrë rezultatin. Lloji britanik ka qenë zyrtarisht i pranishëm në vend që prej ditës së djeshme dhe ishte izoluar nga laboratori gjenetik në Klinikën Jean Mitrev. Burri 46-vjeçar, i cili tashmë është shëruar, megjithëse nuk udhëtoi jashtë vendit dhe nuk bëri kontakte, përsëri, sipas ekspertëve, u infektua nga diku. Kjo ngre dilemën nëse mutacioni është i pranishëm në vend shumë më herët. “Por është shumë e kuptueshme që ai u infektua nga diku, qoftë ai u soll nga një udhëtim jashtë vendit, qoftë në kontakte me njerëz që ishin jashtë vendit ose virusi qarkulloi për një javë, dy ose tre para kësaj nuk e dimë sepse nuk kanë të dhëna të mjaftueshme “, tha Dr. Goran Kungulovski nga Laboratori i Gjenetikës në Klinikën Zan Mitrev. sitel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Nefrologji, mjekët supozohet të jenë infektuar me mutacionin e ri Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *