Zaev jep lajmin: Kamatat ndaj borxhit do të shlyhen për të gjithë qytetarët

Fshirja e normave të interesit për borxhet për të gjithë qytetarët, ndihma për të varfërit, në hotelieri, transport, turizëm, duhan, media, sigurohet nga masa e pestë. Kryeministri Zoran Zaev në pjesën e pasdites së debatit në sesionin në Parlament për çështjet parlamentare njoftoi atë që planifikohet t’i referohet paketa e pestë e masave ekonomike. “Masat janë strukturuar si masa për qytetarët, masa për punëtorët, dmth ekonomia dhe masat për të varfërit, dhe pastaj kategoritë që janë drejtpërdrejt më të prekura janë në shënjestër. Nuk është duke menduar për të ndihmuar të gjithë qytetarët. Masa është që të shlyhen të gjitha interesat për borxhet që qytetarët kanë ndaj institucioneve shtetërore dhe komunale, për borxhet më të vjetra se tre muaj, me kusht që të rregullojnë në 12 këste borxhin që kanë. Kjo do të thotë për ujë, për ngrohje, taksa për shtetin, për kompanitë e strehimit, për kompanitë e ujit. Qëllimi ynë nuk është të paguajmë menjëherë borxhin, ata nuk mund të nënshkruajnë kontrata menjëherë, por në 12 këste, por të fshijnë plotësisht normat e interesit dhe kështu ta bëjnë më të lehtë për ta. Kemi shumë kompani publike, shtetërore dhe komunale, të cilat nuk mund të mbledhin fatura të rregullta, sepse ata regjistrojnë qytetarët si debitorë, dhe qytetarët nuk mund të paguajnë fatura të vjetra dhe të reja. Prandaj qëllimi është që të shlyhen të gjitha interesat për borxhet që janë për individë, për qytetarët që arrijnë në institucionet shtetërore dhe komunale. “Është e mundur me një zgjidhje ligjore,” tha Kryeministri Zaev. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *