BE: Dialogu me Serbinë rifillon pas krijimit të qeverisë së re në Kosovë

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë kanë futur edhe në një fazë pauze dialogun e rifilluar pas një kohë të gjatë me Serbinë.

Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano, ka konfirmuar për Klankosova.tv se dialogu do të rifillojë pasi në Kosovë të jetë formuar qeveria e prodhuar nga zgjedhjet e 14 shkurtit.

“Ne nuk po vendosim afate artificiale, puna për dialogun vazhdon, takimet duhet të rinisin kur qeveria e re në Kosovë të jetë në pushtet”, ka thënë shkurt Stano.

Pas 20 muajsh pauzë, bisedimet Kosovë Serbi në kuadër të dialogut kishin rinisur më 16 korrik të 2020-ës.

Nën lehtësimin e përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Josep Borrell u takuan vetëm një herë kryeministri kosovar Avdullah Hoti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Ndërkaq, për çështjet teknike u formuan grupe punuese nga të dyja palët. Skënder Hyseni i priu delegacionit kosovar, ndërsa Marko Gjuriq dhe më pas Petar Petkoviq përfaqësuan serbët në takimet e Brukselit. zëri/

 

 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

55 thoughts on “BE: Dialogu me Serbinë rifillon pas krijimit të qeverisë së re në Kosovë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *