LSDM: Paketa e pestë e masave anti-krizë po dimensionohet

Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja dhe Kryeministri Zoran Zaev mbeten fort të përkushtuar për t’u marrë me pasojat ekonomike të krizës koronare dhe rifillimin e ekonomisë maqedonase.

Vitin e kaluar, ne alokuam 1.2 miliardë euro për të ndihmuar qytetarët dhe kompanitë përmes katër grupe masash ekonomike.

Qindra mijëra vende pune u kursyen dhe dhjetëra mijëra kompani u ndihmuan për të kapërcyer krizën ekonomike.

Gati gjysmë milioni qytetarë morën karta pagese, kupona turizmi dhe mbështetje financiare për të stimuluar konsumin privat dhe për të forcuar fuqinë blerëse të qytetarëve.

Përmes politikave ekonomike në kohë, të përgjegjshme, ne kemi arritur të zbusim pasojat e krizës ekonomike shëndetësore.

Kujdesi për qytetarët, për kompanitë vazhdon edhe këtë vit. Paketa e pestë e masave ekonomike po dimensionohet.

Masa e parë tashmë është miratuar, e cila është heqja e detyrimeve të importit – tarifat doganore për disa lëndë të para të përdorura në industrinë e përpunimit.

Masa hyn në fuqi në 1 shkurt dhe kompanitë do të përjashtohen nga taksat doganore prej 7.1 milion euro për 71 lëndë të parë individuale.

Paketa e re e masave ekonomike konsideron eliminimin e normave të interesit për borxhet ndaj ndërmarrjeve dhe institucioneve shtetërore dhe komunale, si dhe ndihmën për prodhuesit e duhanit dhe mbështetjen për hotelierët e prekur nga kriza.

LSDM si një parti e përgjegjshme kujdeset për çdo qytetar, çdo kompani. Ne mbetemi fort të përkushtuar në zbatimin e masave dhe politikave që sigurojnë një rifillim të ekonomisë dhe një rritje të shpejtë ekonomike.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “LSDM: Paketa e pestë e masave anti-krizë po dimensionohet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *