Niveli i korrupsionit mund të ketë pasoja katastrofike për ekonominë dhe arsimin

Nga deklaratat e djeshme të Ljupço Nikollovskit shohim që ne kemi pritur një zyrtar të lartë qeveritar jo për luftë, por për fshehje të korrupsionit, tha Trajko Slaveski nga VMRO-DPMNE në një konferencë për shtyp në lidhje me indeksin global të korrupsionit të botuar dje nga Transparency International.

“Korrupsioni nuk është rritur”, do të thotë Nikollovski, por perceptimi për të është rritur! Pra, kjo është mënyra e vetme për të matur aktivitetet e paligjshme për abuzimin e pushtetit për përfitime personale. “Kjo është si të thuash që mosbesimi i qytetarëve në qeveri nuk është rritur, por vetëm vlerësimi i saj është ulur,” shpjegoi Slaveski transmeton makfax.
Sipas tij, si zakonisht, LSDM është duke kërkuar arsyen e prishjes në fushën e parandalimit të korrupsionit në opozitë dhe këtë herë e lokalizon atë në disa, siç tha ai, mbetje të pretenduara në fushën e gjyqësorit.

“Sundimi i ligjit është një element i rëndësishëm për imazhin e një vendi në aspektin e korrupsionit, por indeksi për të cilin po flasim është formuar në bazë të treguesve të tjerë bazuar në sondazhet me biznesmenë, vendas dhe të huaj dhe ekspertë përkatës në fusha të ndryshme. për korrupsion në fushën e marrjes së licencave dhe lejeve; korrupsioni në prokurimin publik; në fushën e arsimit dhe shëndetësisë, etj ”, shtoi ai.

Në fjalimin e tij, Slaveski paralajmëroi për pasojat katastrofike të nivelit të lartë të korrupsionit pas rritjes ekonomike në një vend. makfax/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *