Serbi, të gjithë qytetarët e rritur do të marrin 60 euro secili, dhe pensionistët 110 euro

Ministri i Financave në Qeverinë e Republikës së Serbisë, Sinisa Mali, njoftoi sot se aplikimi i qytetarëve për një paketë të re të ndihmës financiare do të fillojë në Prill. – Pjesa e paketës ekonomike që është planifikuar për të ndihmuar qytetarët (60 euro) do të paguhet në dy këste. 30 eurot e para në maj dhe të dytat në nëntor. Të gjithë qytetarët e rritur që dëshirojnë të aplikojnë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë në Prill, tha Mali, duke shtuar se pensionistët do të marrin gjithsej 110 euro. Mali i tha RTS se teknika e aplikimit do të jetë e njëjtë me vitin e kaluar, kur ai aplikoi për 100 euro secili. Ai tha se si pjesë e ndihmës për ekonominë, 50 përqind e pagës minimale do të paguhet tre herë për të gjitha ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme. Njoftime të vogla dhe ndihmë sektoriale për ata që sipas hulumtimit janë më të rrezikuarit, dhe kjo është transportuesit për shkak të kufizimeve të udhëtimit për shkak të epidemisë, dhe ata do të paguhen 600 euro për autobus në një periudhë prej gjashtë muajsh. Ai vuri në dukje se po zhvillohen bisedime që shteti të rrisë nivelin e garancive për bankat, në mënyrë që ato të jenë të gatshëm t’u japin hua atyre që janë në një gjendje të keqe ose të ndihmojnë më të prekshmit. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *