Sot protestë për rastin Monstra

Familjet e të akuzuarve në çështjen “Monstra” njoftuan një protestë në Shkup në 1.30 pasdite sot, pasi në fjalën e tyre përfundimtare në seancën e fundit gjyqësore në këtë rast, Prokuroria Themelore Publike (PPO) kërkoi dënimet më të larta për ta për pesë vrasjet në Liqenin e Smilkovës.

Agim Ismailoviç, Fejzi Aziri, Afrim Ismailoviç, Alil Demiri, Haki Aziri dhe Sami Ljuta akuzohen për pesë vrasjet më 12 prill 2012. Afrim Ismailoviç dhe Alil Demiri janë në arrati në Kosovë dhe nuk janë ekstraduar deri më tani. Në gjykimin e mëparshëm, të pesë u dënuan me burgim të përjetshëm, por Gjykata e Lartë në Dhjetor 2017 rrëzoi vendimin, dhe çështja “Përbindësh” u mor më pas nga SPO dhe gjykimi filloi nga fillimi. Kire Trichkovski, Filip Slavkovski, Cvetanco Ackovski dhe Aleksandar Naqevski dhe Borce Stefanovski u vranë afër liqenit të Smilkovës.

Sipas policisë, protesta është planifikuar të fillojë në 13.30, dhe do të fillojë nga Parku i Çairit dhe do të vazhdojë me një marshim proteste në rrugën Cvetan Dimov, pastaj në Bulevardin Krste Misirkov, Bulevardin Goce Delchev dhe më pas, së bashku me një grup që do të mblidhen para “Skender Beut” do të drejtohet përgjatë rrugës “Filip Vtori Makedonski” në Prokurorinë Themelore Publike. Sipas raporteve, protesta do të zgjasë tre orë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

58 thoughts on “Sot protestë për rastin Monstra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *