23 milion euro kredi pa interes u miratuan për 2,009 kompani

733 aplikime të reja për kredi janë aprovuar nga linja e tretë e kreditit pa interes me një përbërës granti, i cili realizohet me mbështetjen financiare nga Bashkimi Evropian. Deri më tani, një total prej 2,009 kërkesa për kredi janë aprovuar, gjithsej 23 milion euro. Këta 2,009 aplikantë punësojnë gjithsej 15,197 persona. Sipas Bankës për Zhvillim të Maqedonisë Veriore, sipas strukturës, 1,123 kërkesa për kredi janë nga ndërmarrjet e vogla, ndërsa 741 janë nga mikropërmarrjet. Një total prej 106 aplikacionesh për kredi janë nga ndërmarrësit e vetëm, ndërsa 39 janë nga artizanët. Shumica e aplikacioneve të aprovuara për kredi 2,009 janë për kompani nga rajoni i Shkupit (31 përqind), pasuar nga rajoni i Pollogut (14 përqind), pastaj rajoni Jugperëndimor dhe Juglindor (12 përqind secila)

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

91 thoughts on “23 milion euro kredi pa interes u miratuan për 2,009 kompani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *