Filipçe: Sistemi i vaksinimit gati, do të fillojë në shkurt

Plani Kombëtar i Vaksinimit të Koronavirusit përmban tre skenarë në varësi të disponueshmërisë së vaksinave. Sipas skenarit të parë, i cili parashikon disponueshmëri shumë të kufizuar të vaksinave, nga një deri në 10 përqind të popullsisë së përgjithshme, punonjësit e linjës së parë të kujdesit shëndetësor do të vaksinohen. Sipas planit, ai do të mbulonte 14,200 punonjës mjekësorë në spitale publike dhe private, nga pavionet infektive, kujdesi intensiv, qendra urgjente, shërbimet e urgjencës mjekësore, vizitat në shtëpi, shtëpitë e të moshuarve, punonjësit e laboratorëve të testimit Covid-19. Nëse ka vaksina të mjaftueshme në fazën e parë, ajo do të mbulojë njerëzit mbi 70 vjeç si një grup me vdekshmërinë dhe vdekshmërinë më të lartë nga virusi me një numër prej 170,000. “Si përparësi, ne tashmë kemi punëtorët shëndetësorë me emrin dhe mbiemrin e tyre se si do të marrin vaksinat, këtu në qendrën klinike në një moment, dhe në qytete të tjera në qendrat shëndetësore, ku aplikohen vaksinat. “Lidhur me shtetasit e tjerë, sipas moshës dhe sëmundjeve kronike, lista tashmë është bërë me emrin dhe mbiemrin e 14,000 personave, të cilët do të thirren vetëm përmes mjekëve të familjes, dhe përmes sistemit ‘Takimi im'”, informoi Ministri i Shëndetit Venko Filipce. telma/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

134 thoughts on “Filipçe: Sistemi i vaksinimit gati, do të fillojë në shkurt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *