Informacionet të rëndësishme rreth sojit të ri Covid-19

Sipas një raporti nga NERVTAG në MB, lloji është 50-70% më i lehtë për tu transmetuar, dmth nëse 1000 njerëz do të infektoheshin, 1500-1700 do të infektoheshin. Në mënyrë domethënëse. 2. Sipas një raporti të NERVTAG në Mbretërinë e Bashkuar, lloji ka të ngjarë të çojë në vdekshmëri më të lartë, të paktën 35% krahasuar me llojet jo-Britanike. Në mënyrë domethënëse. 3. Nëse ka transmetueshmëri të shtuar (të themi 50%) dhe rritje të vdekshmërisë (të themi 35%) në vend që të infektojnë 1000, ata do të infektojnë 1500 dhe në vend që të vrasin 10, ata do të vdesin 20. Në mënyrë domethënëse. 4. Vaksinat aktuale janë mjaft të efektshme kundër llojit britanik. Në mënyrë domethënëse. Pandemia nuk ka mbaruar kurrë. Shpëtimi i vetëm është vaksinimi global, aq më shpejt aq më mirë. Deri atëherë, ndiqni masat, vishni maska, mos qëndroni në dhoma pa ajrosje, mos qëndroni brenda brenda për një kohë të gjatë, jini të arsyeshëm, mos mendoni vetëm për veten tuaj por gjithashtu mendoni për të tjerët rreth jush. Paniku nuk i sjell dobi askujt, ndërsa kujdesi dhe monitorimi i arsyeshëm përfitojnë të gjithë. source: GK

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

144 thoughts on “Informacionet të rëndësishme rreth sojit të ri Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *