Evropa po mbyllet/Republika Çeke mbyll kufijtë për pothuajse të gjithë të huajt

Zyrtarët do të kryejnë kontrolle të rastësishme për të siguruar pajtueshmërinë me vendimin e marrë”, konfirmoi policia.

“Ne duam të dimë cilat janë arsyet e udhëtimit për në vendin tonë”, tha një zëdhënës.

Ndërkohë, udhëtimet për blerje janë rreptësisht të ndaluara.

Që nga dita e djeshme, hyrja në Republikën Çeke lejohet vetëm nëse është absolutisht e nevojshme.

”Përjashtimet nga rregulli përfshijnë udhëtime biznesi, vizita thelbësore familjare, funerale dhe takime me autoritetet, që nuk mund të shtyhen”, sipas një rezolute të qeverisë.

Nga ana tjetër, dalja nga vendi mbetet e mundur.

Qeveria e kryeministrit Andrej Babis ka shprehur shqetësime në lidhje me përhapjen e varianteve të reja të koronavirusit.

Dje, autoritetet çeke regjistruan 8 010 raste të reja me koronavirus brenda 24 orësh.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *