MF: 397.4 milion euro TVSH iu kthyen kompanive në 2020

Vitin e kaluar, 397.4 milion euro u derdhën në ekonomi bazuar në kthimin e taksës së vlerës së shtuar (TVSH) tek ndërmarrjet. “Përkundër faktit që 2020 ishte një vit krize, vitin e kaluar kishte rimbursimin më të lartë të TVSH-së si përqindje e taksës bruto të mbledhur krahasuar me vitet e mëparshme, ndërsa pagesa ishte e rregullt dhe pa vonesa,” tha Ministria e Financave (MF). Sipas llogaritjeve të ministrisë, pothuajse 34% e TVSH-së bruto të mbledhur u rimbursua vitin e kaluar. Për krahasim, në vitin 2019 u bë një kthim prej 32 përqind, në 2018 prej 31 përqind. meta/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “MF: 397.4 milion euro TVSH iu kthyen kompanive në 2020

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *