Tre të infektuar me sojince ri të koronavirusit në vend. 1 viktimë

325 raste të reja të KOVID-19 nga 2,589 teste janë regjistruar në buletinin e djeshëm të Ministrisë së Shëndetësisë. Shtatë njerëz vdiqën, të gjithë në spital dhe 479 pacientë u shëruan. Numri i përgjithshëm i njerëzve të diagnostikuar me kojotë në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 92,518, numri i pacientëve të rikuperuar është 81,316, numri i vdekjeve është 2,848 dhe numri i rasteve aktive është 8,354. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 454,608 teste të KOVID-19. Nga pozitivet e reja të KOVID-19, shumica janë në Shkup – 151, Tetovë – 27, Kavadarci – 17, Ohër – 16, Veles – 14, Kumanovë – 13, Dellçevë – 11, Manastir dhe Strugë në nëntë raste, Gjevgjeli – tetë … Nga gjithsej 479 pacientë të rikuperuar, në Shkup janë 358, Ohër – 46, Strugë – 13, Strumicë dhe Prilep 11 secili, Kavadarci – nëntë… Nga shtatë të vdekurit, dy pacientë janë nga Shkupi (89 dhe 79), dy nga Ohri (80 dhe 89g) dhe nga një nga Gostivari (62g), Struga (85g) dhe Probishtipi (70g). Të shtatë pacientët vdiqën në spital. Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike deri më tani, 4,449 raste janë aktive në Shkup, Ohër – 367, Kumanovë – 365, në Kavadarci janë aktive 327, Tetovë – 315, Veles – 269, Strumicë – 258, Gostivar – 206 Numri i përgjithshëm i pacientëve me koronavirus pozitiv dhe të dyshuar të trajtuar në pavijonet e sëmundjeve infektive në kryeqytet dhe në spitalet në të gjithë vendin është 611 dhe ka rreth 530 shtretër spitalë të zbrazët në qendrat kovide. Të gjitha departamentet e spitaleve klinike kanë pajisje spitalore që kanë qasje në oksigjen, kanë një pasqyrë të gjendjes së ambienteve dhe nëse është e nevojshme, departamentet do të zgjerohen më tej, njoftoi dje Ministria e Shëndetësisë. Tipi britanik i koronavirusit është zbuluar në dy pacientë të tjerë në vend. Pacienti që vdiq kishte një sëmundje të përbashkët, dhe pacienti tjetër është trajtuar që prej 26 janarit. Sipas disa mediave, i ndjeri është një burrë 46 vjeç, i cili kishte një sëmundje kronike të mëparshme. Ai mori një test pozitiv për KOVID-19 më 4 janar dhe vdiq më 8 janar 2021. sitel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *