DW: Soji i ri i koronavirusit eliminon shamitë dhe vizoret

A do të shkaktojnë shtame të reja më ngjitëse të koronavirusit një ndryshim në masat parandaluese? Në disa vende mënyra e mbulimit të gojës dhe hundës ekskluzivisht me maska ​​konvencionale tashmë po ndryshon, pa përdorimin e shamive, shalleve dhe vizoreve. Debati nuk do të humbasë, pasi të marrin përgjigjen nga laboratori i MANU, në pyetjen që ata i bëjnë vetes në Klinikën për Nefrologji: si brenda një periudhe shumë të shkurtër 29 punëtorë shëndetësorë u sëmurën atje, 11 muaj pas fillimit të pandeminë dhe tre muaj pas funksionimit të departamentit Kovid atje? Midis të infektuarve janë mjekë, infermierë, ndihmës mjekësorë, teknikë laboratori …

“Ne nuk kemi ndryshuar asgjë në sjelljen tonë. “Nuk është e qartë për ne se si dhe pse ndodhi tani, në një kohë kaq të shkurtër,” tha Klinika.

Një përgjigje duhet të vijë nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë nëse ekipi nga Klinika e Nefrologjisë është i infektuar me llojin britanik të koronavirusit. Pavarësisht nga rastet e para të identifikuara, nuk është ende e mundur të përcaktohet kur lloji është i pranishëm në vend, duke pasur parasysh që jo të gjithë laboratorët po renditin për të konfirmuar nëse njerëzit kanë kontraktuar mutacionin e ri të virusit. Në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, ai kontroll bëhet në mënyrë të rastësishme nga shtupat për testimin që merren nga spitale të ndryshme në vend.

Tensioni britanik, shteti i Afrikës së Jugut … Ndërsa mutacionet e koronavirusit marrin dominimin ndërsa nënllojet e reja përhapen shumë më shpejt se versioni aktual, kështu që vendet po kërkojnë një mënyrë për t’iu përgjigjur më mirë kërcënimit të ri. Rasti i parë i variantit të Afrikës së Jugut të virusit corona u regjistrua dje në Selanik, njoftuan zyrtarët grekë të shëndetësisë. Ky tip i virusit u zbulua në një dhjak 36-vjeçar që jetonte në një periferi të Selanikut. Zyrtarët e shëndetësisë njoftuan se të gjithë ata që kishin kontakte me të do të ishin të izoluar. Sipas “Kathimerini”, tashmë janë 173 të infektuar me llojin britanik të virusit corona në Greqinë fqinje.

Fakti që llojet e reja po përhapen shumë më shpejt po i detyron autoritetet shëndetësore të marrin në konsideratë forcimin e masave të caktuara për të parandaluar një rritje të re të numrit të pacientëve. Tema e parë për të marrë në konsideratë ishte lloji i mbrojtjes për të mbuluar gojën dhe hundën. Në Bullgarinë fqinje, një debat ka shpërthyer ditët e fundit pasi ekspertët në një fjalim publik shpjeguan se vizoret dhe llojet e ndryshme të tekstileve, përfshirë shamitë dhe shamitë, nuk sigurojnë mbrojtje të mjaftueshme, veçanërisht jo nga varianti shumë më ngjitës britanik. Indikacione të tilla shpejt rezultuan në një ndryshim: që nga sot, rregullat e reja për veshjen e pajisjeve mbrojtëse në fytyrë hyjnë në fuqi në Bullgari. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

72 thoughts on “DW: Soji i ri i koronavirusit eliminon shamitë dhe vizoret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *