Osmani takim me Simovskin: Regjistrimi detyrim dhe detyrë për të gjithë qytetarët

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, pati një takim pune me Drejtorin e Zyrës Shtetërore të Statistikave, Apostol Simovski dhe Zëvendësdrejtorin, Ilmi Selami. Takimi kishte për qëllim koordinimin ndërinstitucional në mënyrë që të organizohej normalisht regjistrimi i ardhshëm, i cili hapi të gjitha pyetjet në lidhje me mënyrën dhe procedurën e regjistrimit të popullsisë jo-rezidente. Sipas Ligjit për Regjistrimin e Popullsisë, Familjeve dhe Banesave në Republikën e Maqedonisë Veriore në vitin 2021, përveç qytetarëve të vendit të cilët janë të pranishëm në vend gjatë regjistrimit, qytetarët që janë qytetarë jo-rezidentë, dmth. të cilët janë në periudhën e regjistrimit jashtë vendit. Në këtë drejtim, Ministria e Punëve të Jashtme do të jetë një aktor aktiv në këtë operacion më të gjerë statistikor, dhe në përputhje me kompetencat e saj. “Të gjithë ne, pa përjashtim, kemi një detyrim për ta zbatuar këtë proces në mënyrë efikase dhe me përgjegjësi, në përputhje me kompetencat tona. Shoqëritë demokratike nuk mund të funksionojnë si duhet pa një themel të fortë të statistikave të besueshme dhe objektive. “Regjistrimi garanton një politikë demokratike, të drejtë dhe të qëndrueshme që lind nga qytetarët dhe është e destinuar për qytetarët,” tha Osmani, duke shtuar se kapacitetet e të gjithë ministrisë dhe misioneve diplomatike dhe konsullore do të vendosen për të kryer një regjistrim të suksesshëm operacion për jorezidentët. pres24/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

43 thoughts on “Osmani takim me Simovskin: Regjistrimi detyrim dhe detyrë për të gjithë qytetarët

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *