Puç në Mianmar – Presidenti i vendit dhe Kryeministri të arrestuar

Ushtria ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme, duke thënë se arrestimi ishte në përgjigje të mashtrimit zgjedhor në nëntor.
Para se të vinte në pushtet në 2021, Aung Suu Kyi kaloi 22 vjet në arrest shtëpiak dhe ishte një simbol i luftës për liri dhe të drejtat e njeriut në Mianmar.
Ushtria në Mianmar organizoi sot një grusht shteti kundër qeverisë së Ang San Suu Kyi, e cila u arrestua ditën kur ligjvënësit do të ktheheshin në parlament, për herë të parë që nga zgjedhjet e Nëntorit të kaluar, të cilat ushtria i konsideron të parregullta.
Ushtria ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme dhe tha se arrestimi i kryeministrit dhe zyrtarëve të tjerë të lartë ishte një përgjigje ndaj mashtrimit të zgjedhjeve.

Zgjedhjet e reja shpallen pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme.

Një video e transmetuar në televizionin e kontrolluar nga ushtria tha se pushteti i ishte dorëzuar komandantit të përgjithshëm të forcave të armatosura, gjeneralit Min Ang Hlaingu.

Herët këtë mëngjes, ushtria arrestoi Ang San Suu Kyi, si dhe Presidentin Vin Minta, një zëdhënës i Lidhjes Kombëtare për Demokraci, partia që fitoi zgjedhjet, konfirmoi por tensionet u rritën javën e kaluar.

Ang San Suu Kyi, Lidhja Kombëtare për Demokracinë, në pushtet, fitoi 83 përqind të 476 vendeve në parlament në nëntor, por ushtria pretendon se ka zbuluar 10 milion raste mashtrimi dhe i kërkoi komisionit zgjedhor të botonte listat e votuesve.

Por kriza politike nuk është problemi i vetëm me të cilin përballet Myanmar. Më shumë se 140,000 raste të koronavirusit janë konfirmuar në vend dhe nëse organizohen protesta të mëdha, frika është se infeksioni do të përhapet edhe më tej dhe të rëndojë më tej sistemin shëndetësor.

Aung San Suu Kyi, e cila erdhi në pushtet në 2012 pas 22 vitesh në arrest shtëpiak, u bë e famshme pas luftës së saj për të drejtat e njeriut, për të cilën ajo fitoi çmimin Nobel, si dhe shumë çmime të tjera prestigjioze.

Por Rregulli i tij është dëmtuar nga shumë polemika, veçanërisht pas eksodit të Rohingya, një pakicë myslimane në Mianmar, kur në vitin 2017 më shumë se 720,000 Rohingya u larguan nga vendi për shkak të sulmeve nga policia ushtarake dhe Budiste. Kombet e Bashkuara e kanë përshkruar krizën si gjenocid.

Si rezultat, një nga grupet më të mëdha të të drejtave të njeriut në Korenë e Jugut, Kwangju, tha se do t’i hiqte çmimin udhëheqësit të Mianmarit për 2004 për indiferencën e saj ndaj krizës me pakicën myslimane. 360 stepeni/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

53 thoughts on “Puç në Mianmar – Presidenti i vendit dhe Kryeministri të arrestuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *