Qindra të arrestuar në Moskë

Për fundjavën e dytë me radhë, mbështetësit e kritikut të zëshëm të Kremlinit Alexei Navalny po protestojnë kundër mbylljes së tij pas kthimit në Moskë. Autoritetet u përgjigjën me mijëra arrestime. Autoritetet në Moskë qëndrojnë të pamëshirshme ndaj mbështetësve të Navalny. Moska Qendrore dhe Shën Petersburg ishin fjalë për fjalë të rrethuar nga policia. Grupet e të drejtave të njeriut thonë se më shumë se 4,000 (për të kontrolluar shifrën e fundit) janë arrestuar në të gjithë vendin dhe brutaliteti i policisë ruse. Padyshim që protestat për lirimin e Navalny duhet të ndalen me çdo mjet në dispozicion. Dhjetëra gazetarë dhe kameramanë ishin midis të arrestuarve – megjithëse ata nuk mund ta identifikonin veten, sipas Shoqatës Ruse të Gazetarëve. Atmosferë e nxehtë Protestuesit në Shën Petersburg u përleshën me forcën e njohur speciale të policisë, OMON. Atmosfera në qytetin e dytë më të madh të Rusisë ishte “me të vërtetë e nxehtë”, me turmën që bërtiste fyerje ndaj presidentit rus dhe duke brohoritur se Putini ishte një vrasës. Sipas vëzhguesve, kjo shkaktoi një reagim veçanërisht brutal të policisë kundër protestuesve, me gaz lotsjellës dhe goditje elektrike. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

320 thoughts on “Qindra të arrestuar në Moskë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *