Shkalla e papunësisë në BE është 7.5 përqind, në eurozonë 8.3

Shkalla e papunësisë në zonën e euros në dhjetor mbeti e qëndrueshme, 8.3 përqind, krahasuar me muajin paraardhës, tregojnë të dhëna të rregulluara sezonale, ndërsa u rrit ndjeshëm në krahasim me Dhjetorin 2019, kur ishte 7.4 përqind, tha sot Byroja e Statistikave të BE., Eurostat. Në nivelin e BE, shkalla e papunësisë në dhjetor ishte 7.5 përqind, e cila është gjithashtu e pandryshuar nga nëntori, por dukshëm më e lartë se 6.5 përqind në dhjetor 2019, sipas Eurostat. Sipas statistikanëve, në Dhjetor ishin 16 milion burra dhe gra të papunë në Bashkimin Evropian, nga të cilët 13.67 milion në zonën e euros. Krahasuar me dhjetorin 2019, numri i të papunëve në Bashkim është rritur me 1.95 milion njerëz dhe në zonën e euros me 1.51 milion. Kur bëhet fjalë për të rinjtë nën moshën 25 vjeç, niveli i papunësisë në BE u rrit në 17.8 përqind në dhjetor nga 17.5 përqind një vit më parë, dhe eurozona u rrit nga 18.1 përqind në 18.5 përqind në të njëjtën periudhë.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *