Agjencitë turistike nuk pranojnë kredi, kërkojnë mbështetje financiare për pagat

Agjencitë turistike po reagojnë ashpër ndaj deklaratave të sotme nga Zëvendës Kryeministri për Çështjet Ekonomike Fatmir Bitiqi dhe Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, të cilët njoftuan se është e mundur që në paketën e pestë të masave, mbështetja financiare për pagat të zëvendësohet me kredi pa interes. Sektori i turizmit, siç thuhet në njoftimin për shtyp, ka frikë nga kushtet e kredive. Ai beson se nëse bëhet fjalë për ndihmë, ato duhet të shkurtohen ose aspak. -Si është e mundur kur pas një viti kolapsi total të turizmit, në një kohë kur nuk e dimë nëse do të kemi jetesë në tre muajt e ardhshëm, sepse nuk ka ndonjë përmirësim të vizionit, të marrim kredi në vend të ndihmës? Më shumë se gjysma e agjencive të udhëtimit janë refuzuar në masat e parapara të aplikimit të kredisë për shkak të kushteve të pabesueshme që ishin vendosur për marrjen e tyre, dhe me siguri të njëjtat kushte do të futen tani. Kur të gjithë duhet të marrin hua dhe kjo shihet si një masë ndihme, kushtet duhet të shkurtohen ose aspak, përveç, normalisht, rënies së xhiros, e cila në këtë sektor është mbi 90 përqind. Ndihma për kreditë pa interes nuk ndihmon kur ka kushte dhe të gjithë duhet të jenë në gjendje ta përdorin atë. Gjithashtu, personi juridik, pavarësisht nëse kishte një rezultat negativ në fund të vitit, duhet të jetë në gjendje të marrë ndihmë. biznisvesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *