Bytyqi: Paketa e pestë e masave ekonomike do të finalizohet këtë javë

Do të ketë mbështetje financiare për pagat, ashtu siç ishte më parë, sepse ndihma e mëparshme nuk ishte e pakushtëzuar. Në të kaluarën, disa kushte duhej të plotësoheshin që ndihma të bëhej e pakthyeshme, ne përdorim të njëjtin mekanizëm tani. Të dy opsionet po diskutohen me sindikatat, dhomat e tregtisë dhe të gjithë të tjerët – për të vazhduar mbështetjen si më parë ose për ta zëvendësuar atë me kredi pa interes. “Këtë javë do të duhet të punojmë së bashku me të gjithë aktorët e interesuar mbi atë që është masa më e mirë, duke pasur parasysh që ngadalë po rimëkëmbemi dhe po hyjmë në rinisjen e ekonomisë,” tha Bytyqi. Nëse është e nevojshme, në muajt e ardhshëm, nëse është e nevojshme, do të ketë masa të reja për qytetarët. Askush nuk mbetet jashtë masave sepse të gjithë qytetarët janë të rëndësishëm për ne si Qeveri dhe do të mbulohen nga masat e ndryshme në paketat e ndryshme që ne mbajmë. “Si qeveri ne e dimë që ne ende do të merremi me covid-19 dhe kjo është arsyeja pse ne kemi krijuar programe në ministritë e linjës në të cilat në disa programe i kemi shtuar ato me burime financiare shtesë për qytetarët.”

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *