Edhe një raport negativ për Maqedoninë e Veriut pas atij të TI

Maqedonia bie me 19 pozicione në indeksin global të sipërmarrjes shkruan Taravari

”Brenda një jave, qeveria e Maqedonisë së Veriut merr dy raporte të cilat tregojnë për prapambetje.

Në një vit, Maqedonia ka rënë me 19 vende sipas indeksit global të sipërmarrjes. Në raportin e publikuar këto ditë, i cili i referohet vitit 2019, vendi është në vendin e 85-të.

Ky raport rendit vendet sipas perceptimit të fillimit të një biznesi, vetë-punësimit dhe mënyrës se si mjedisi ndikon në këto procese. Mjedisi përfshin aksesin në para, politikat qeveritare, programet qeveritare për të mbështetur sipërmarrjen, arsimin, infrastrukturën, shtetin e së drejtës.

Më herët, Transparenc International publikoi një raport mbi perceptimin e korrupsionit, sipas të cilit vendi renditet më keq deri më tani.

https://thegedi.org/wp-content/uploads/2020/01/GEI_2019_Final-1.pdf?fbclid=IwAR0WUvHyVomCzXd9_kD8bi67qd7SD-HUpKMolunjXMxUfdBPYVbhZmdWYmk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *