Kina ndalon telefonat mobil në të gjitha shkollat

Nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme në të gjithë Kinën nuk lejohen më të mbajnë celularë në shkollë nëse nuk kanë nevoja reale dhe prindërit e tyre nuk paraqesin një kërkesë me shkrim, sipas një vendimi të ri të postuar në faqen e internetit të Ministrisë Kineze të Arsimit. Në rast se ka raporte të shkruara nga prindërit, theksohet se studentët që sjellin celular në shkollë, duhet t’i dorëzojnë tek autoritetet në shkollat ​​e tyre, në vend që t’i marrin me vete në klasë. Në përputhje me rrethanat, shkollat ​​do të jenë përgjegjëse për kryerjen e të gjithë procedurës dhe vendosjen se ku dhe si do të ruhen telefonët, si dhe kush do të kujdeset për to. Ministria kineze thotë se lëvizja mbron studentët dhe i ndihmon ata të përqendrohen në mësim në vend që të kalojnë kohë në internet dhe të luajnë lojëra video.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

376 thoughts on “Kina ndalon telefonat mobil në të gjitha shkollat

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *