Mutacioni i ri i Covid-19 nuk do jetë i fundit do ketë edhe lloje të tjera

Aleksandar Petlichkovski, drejtor i Institutit të Imunologjisë në Studio 10 tha se është e mundur që pa llojin britanik të koronavirusit të rritet numri i të infektuarve, sepse tani jemi më të relaksuar. “Do të ketë lloje edhe më të reja, por kjo nuk ndikon në mënyrë drastike në lëvizjen e epidemisë, e cila ka rrjedhën e vet të parashikueshme.” “Nuk ka asgjë spektakolare në zbulimin e një pacienti njerëzor i cili ishte infektuar me llojin britanik,” tha Petlickovski. Ai thotë se nuk ka vend për panik, megjithëse ky lloj është më i theksuar dhe në këtë fazë ne kemi arritur një nivel të fortë të imunitetit kolektiv dhe kemi mungesë të një shtese të vogël të vaksinimit. Tensioni britanik nuk ka qenë i pranishëm këtu që dje, por ka qenë i pranishëm për muaj të tërë. Ai mendon se është tepër vonë për të futur kufizime që nuk do të ndryshonin asgjë. Nuk ka asnjë ndryshim në pamjen klinike dhe fokusi duhet të përqendrohet në vaksinimin e më shumë njerëzve. “Ky virus ka një normë më të ulët të mutacioneve sesa virusi i gripit,” tha Petlichkovski. Me zbulimin e këtyre varianteve, sistemi imunitar i njeh ato variante dhe vaksinat mbulojnë variantet e reja. Petlichkovski beson se një ekzaminim serioz i vaksinave është i nevojshëm për muaj me radhë. 24vesti/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *