OBSH ngjall optimizëm: Pandemia mund të kontrollohet

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se numri i rasteve të reja të koronavirusit në botë është në rënie për të tretën javë me radhë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Gebrejesus tha se tendenca e re tregoi se ishte e mundur të kontrollohej virusi, megjithëse lloje të reja po dilnin përmes masave të tilla si distancimi fizik, mbulimi i fytyrës dhe mirëmbajtja e higjienës së mirë.

Sidoqoftë, Tedros vuri në dukje se bota ishte tashmë në një situatë të ngjashme dhe theksoi se nuk ishte koha për t’u çlodhur.
Ai theksoi se në një kohë kur vaksinimi kryhet globalisht, është e nevojshme të zbatohen masa paraprake që kontribuojnë në sigurinë e njeriut,

“Kontrolli i përhapjes së virusit shpëton jetë dhe zvogëlon shanset e shfaqjes së llojeve të reja.” “Ndihmon gjithashtu për t’i bërë vaksinat më efektive,” tha ai. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

167 thoughts on “OBSH ngjall optimizëm: Pandemia mund të kontrollohet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *