Qeveria porosit 200 mijë vaksina antiCOVID nga Kina

Qeveria ka nisur procedurën e furnizimit të 200 mijë vaksinave kineze “SinoVac”, të cilat gjatë këtij muaji pritet të vijnë në një kontingjent të vetëm nga Pekini në Shkup. Por, meqenëse u hoqën barrierat ligjore për blerje të vaksinave nga kompani të huaja që nuk kanë përfaqësi në vend, LSDM-ja fajin e hedh tek opozita.

Këto ndryshime në Ligj nuk do të ishin të nevojshme nëse VMRO-DPMNE, derisa ishte në pushtet, nuk do të shkatërronte sistemin shëndetësor dhe do të detyronte kompanitë e njohura të huaja të ilaçeve të tërhiqeshin nga tregu ynë. Për të kujtuar, në periudhën 2012-2015 në vitet e regjimit më të madh, disa kompani të huaja të njohur si AstraZeneka, Glaxo dhe një pjesë e Novartis u tërhoqën nga vendi ynë, për shkak të importit paralel të barnave dhe vaksinave me origjinë të dyshimtë- deklaroi Nenad Kociç, Deputet i LSDM-së.

 Nga VMRO DPMNE thonë që bashkuan votat me pushtetin vetëm për t’i hapur rrugë blerjes së vaksinave, të cilat sipas tyre janë vonuar nga mos aftësia e organeve kompetente.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Qeveria porosit 200 mijë vaksina antiCOVID nga Kina

  • 09/29/2021 at 21:43
    Permalink

    719678 601827Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our region library but I believe I learned a lot more clear from this post. Im really glad to see such exceptional info being shared freely out there. 720986

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *