DPMNE: Propozimi i Pendarovskit për regjistrimin i vonuar

Presidenti Stevo Pendarovski beson se një kompromis mund të bëhet në lidhje me regjistrimin dhe se dy opsionet e kundërta politike mund të japin një dorë – qeveria bie dakord për të kryer regjistrimin në maj ose qershor, dhe opozita nuk e bojkoton atë. “Me këtë po përpiqem të ndërtoj një urë midis dy opsioneve politike.” Unë pohoj se polarizimi politik po e frenon vendin tonë më shumë se gjithçka tjetër. A është problem t’i bëni thirrje familjes tuaj që të mos bojkotojë ose regjistrimi të bëhet në maj ose qershor. Le të shtrëngojmë duart. Unë nuk shoh asnjë arsye pse regjistrimi nuk duhet të shtyhet për një apo dy muaj. Kërkesat nga aspekti i shëndetit janë plotësisht legjitime. “Nëse kemi pritur për 20 vjet, nuk do të ishte mëkat të ishim në maj ose qershor,” tha Pendarovski në paraqitjen e djeshme të ftuar në TV 24. Bojkotimi i regjistrimit, tha Pendarovski, vetëm mund t’i bëjë më shumë dëm DPMNE-së.

VMRO DPMNE menjëherë reagoi se propozimi i Pendarovskit ishte vonuar. VMRO-DPMNE, siç u njoftua dje nga lideri i partisë Hristijan Mickoski, fillon procedurën për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë nga sot, dhe mbledhja zyrtare e nënshkrimeve nga qytetarët do të fillojë muajin tjetër. Ai i bëri thirrje qeverisë të mos i ekspozojë qytetarët “ndaj rrezikut të kontraktimit të covid-19” dhe përsëriti propozimin për të paktën të pranonte një regjistrim të plotë elektronik. rel/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *