Nëse doni të udhëtoni në vendet evropiane vetëm me PCR test negativ

Qytetarët e vendeve jo anëtare të BE-së që udhëtojnë në BE për ndonjë arsye do të duhet të tregojnë një test negativ PCR jo më të vjetër se 72 orë, rekomandim i miratuar nga Këshilli i Bashkimit Evropian. Për më tepër, karantina për një periudhë prej 14 ditësh është e mundur për këta persona, si dhe monitorimi i kontakteve të tyre.

Kjo masë do të jetë e detyrueshme sidomos për udhëtarët që vijnë nga vendet ku është zbuluar një lloj i ri i koronavirusit.

Në të njëjtën kohë, BE do të heqë masat kufizuese të udhëtimit për vendet me jo më shumë se 25 të infektuar rishtas për 100,000 banorë brenda 14 ditëve, të cilat kanë një trend të qëndrueshëm ose në rënie të rasteve të reja, më shumë se 300 teste për 100,000 banorë në 7 të mëparshmet ditë me jo më shumë se 4 përqind teste pozitive.

Kufizimet e udhëtimit në BE do të rifuten për ato vende ku situata epidemiologjike po përkeqësohet, dhe veçanërisht kur zbulohen lloje të reja të koronavirusit.

Do të lejohen vetëm udhëtime të justifikuara për arsye urgjente. faktor/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *